Nike 2002: největší turnaj, který se nikdy neuskutečnil

Nike 2002: největší turnaj, který se nikdy neuskutečnil

Vplyv giganta Nike na Majstrovstvá Sveta sa v roku 1998 dostal do centra pozornosti. Veľmi zvláštny výkon brazílskeho Ronalda vo finále je stále vnímaný ako jedno obrovské sprisahanie. Niektorí hovoria o tom, že Mário Zagallo poslal Ronalda do zostavy po jeho kolapse kvôli tomu, lebo ho k tomu prinútil práve športový gigant Nike.

Nike vyrábalo dresy pre ,,kanárikov,, a takisto aj Ronaldove kopačky. Povráva sa, že Nike by ukončilo spoluprácu s Brazíliou, ak by sa Ronaldo neobjavil v základnej zostave.

Posuňme sa o štyri roky vpred a silu spoločnosti Nike bolo vidieť viac ako kedykoľvek predtým. Bol to začiatok hromadnej vlny, kedy prešli hráči z klasických čiernych kopačiek k výraznejším farebným kombináciám, pričom mnohé z nich zdobila ochranná známka Swoosh, značky Nike.

Pre záverečným turnajom Majstrovstiev Sveta zaplavila celý svet reklama Nike, ktorej náklady na výrobu sa vyšplhali na závratných 100 miliónov dolárov a zapojilo sa do nej 24 elitných futbalistov.

Reklamu režírovala bývalá hviezda obľúbeného seriálu Monty Phyton, Terry Giliam a od začiatku, s tak vysokým rozpočtom, bola predurčená na úspech. Na kontajnerovej lodi nachádzajúcej sa na rozbúrenom mori počas hmlistej noci je pripravených 8 tímov na odštartovanie takzvaného tajného turnaja.

Aj napriek tomu, že bol iba predskokanom finálového turnaja v Južnej Kórei a Japonsku, pre ľudí znamenal niečo tak nezabudnuteľné ako samotný finálový turnaj.

Formát bol jednoduchý: osem tímov zložených z troch hráčov bojovalo na ihrisku v klietke s jedným jediným pravidlom: PRVÝ GÓL VYHRÁVA (First goal wins), ktoré oznamuje samotný Eric Cantona, ktorý je turnajovým rozhodcom a zabávačom v jednej osobe. Jeho tvrdé francúzske tóny pretínajú ticho v lodi, ktoré sprevádza iba slabý šepot elektronickej hudby. Ako ale vhodí bývalý hráč Manchestru United loptu cez poklop do klietky, hudba je čoraz hlasnejšia a známejšia.

V klietke už čakajú prvé dva tímy. V tom prvom je trojica Francesco Totti, Hidetoshi Nakata a Thierry Henry, ktorí sa volajú Triple Espresso. Proti nim stoja Onetouchables: Patrick Vieira, Paul Scholes a Ruud van Nistelrooy. Je to úchvatný turnaj plný talentu. Eric Cantona buchne palicou o mrežu a začne hrať Elvis Presley - tajný turnaj sa začal!

Totti prihráva pätičkou Nakatovi, ktorý volejom strieľa na odkrytú bránu. Vkĺzačkou zabraňuje gólu Patrick Vieira. Následne si vyšliapne na Tottiho Paul Scholes. Cantona energicky vykríkne a roztiahne rukami. Henry potom nastrelí loptu do pletiva, ktorá sa dostáva k Tottimu a nožničkami ukončuje zápas. Strhujúce divadlo, ktoré trvalo iba 13 sekúnd.

Mimo ihriska je vidieť usmievajúcich sa Edgara Davidsa a Liliana Thurama, ktorí vedia, že sú ďalší na rade. Tretím do partie v ich tíme Cerberus je Sylvain Wiltord. Proti nim stoja Toros Locos: Freddie Ljungberg, Javier Saviola a Luis Enrique. Tento zápas končí víťazstvom Cerberusu po hlavičke Wiltorda.

Tretí zápas prebieha podľa očakávania. V tíme Tutto Bene je dvojica najlepších svetových obrancov doplnená o malého Mozarta. Fabio Cannavaro, Rio Ferdinand a Tomáš Rosický. Oproti nim stoji španielsky hovoriaci tím Equipo Del Fuego s Claudiom Lópezom, Gaizkom Mendietom a Hernánom Crespom. Potom, čo Ferdinand potiahne Lopéza za trenírky, ozve sa nesúhlasný rachot Cantonovej palice. Tesne potom sa uvoľňuje Mendieta a ukončuje zápas. Crespo sa v radosti zavesí na klietku a Ferdinand v hneve hádže loptu o zem.

Ak bola už vtedy táto reklama výnimočná, jej pozeranie dnes je niečo ako pohár kvalitného dozretého vína. Zostava posledného zápasu je niečo ako zvolávanie najväčších bývalých hviezd ako Luis Figo, Roberto Carlos a Ronaldo - Os Tornados. Tí sa postavili proti tímu Funk Seoul Brothers, čiže proti Denílsonovi, Ronaldinhovi a Seol Ki-hyeonovi. Hneď na začiatku zápasu nastreľuje Ronaldo brvno, Denílson sa pohybuje na hrane, keď pred vlastnou bránkou roztancováva nad loptou protihráčov a Ronaldinho je jednoducho Ronaldinho. Je to niečo neopísateľné.

V zápase nakoniec zvíťazili Os Tornados, keď skóroval Roberto Carlos inovatívnym trikom z polovice ihriska - škorpiónovým kopom. Kamera ukazuje viditeľné prekvapenie brazílskeho obrancu, ktorý na kolenách dvíha ruky k nebesám. Denílson sa zronený poberá preč z ihriska. Cantona sa medzitým teší a tancuje okolo svojej palice. V semifinále pokračujú neuveriteľné individuálne výkony, kedy sa proti sebe postavia dvojičky Cerberus proti Triple Espresso a Os Tornados proti Equipo Del Fuego.

V prvom semifinálovom zápase využíva Henry svoju rýchlosť, prihráva Nakatovi a ten ukončuje zápas. V druhom semifinálovom zápase zaúradoval Luis Figo a poslal svoj tím Os Tornados do finále. Portugalčan pretancoval okolo Mendietu a volejom pätičkou nedal šancu ani kĺzajúcemu sa Lópezovi. Portugalčan oslavuje Sambou a jeho tím putuje do finálového zápasu, ktorý Cantona okomentuje ako ,,La Grande Final."

Finálové trojice vstupujú do klietky naposledy a stoja oproti sebe ako v boxerskom zápase. Roberto Carlos sa snaží rozhodiť Hidetoshiho Nakatu. Po celej lodi sa ozývajú kroky Erica Cantonu, ktorý sa s loptou v ruke blíži k poklopu na klietke. Je zrejmé, že všetko je to nahraté, navyše v ateliéri v Ríme, ale divákovi je to jedno. Stretávajú sa tu najlepší futbalisti svojej generácie a každý si želá, aby sa podobný turnaj naozaj uskutočnil.

Cantona sa chystá vhodiť loptu do kliety, ale tesne predtým zašepká Henry niečo do ucha Francescovi Tottimu. Talian sa zohne ku kopačkám a predstiera, že si ide zaviazať šnúrky. Ronaldo sa iba zmätene pozerá, že čo sa to vlastne deje. Ako strieborná loptá padá do klietky, Herny sa rozbehne, odrazí sa od Tottiho chrbta a z veľkej výšky hlavičkuje na bránu. Neveriaci Roberto Carlos začne cúvať a snaží sa pätičkou odkopnúť loptu, ale márne. Tá končí v kovovej sieti a ozve sa víťazné cinknutie.

Porazené tímy sledujúce tento krátky zápas oslavujú moment geniality. Figove protesty zrušil smejúci sa Cantona. Je tu ešte jeden zvrat, kedy je porazeným oznámené, že ,,idú domov" a je vidieť ako Os Tornados skáču z lode do mora. Našťastie ich uvidíme znova, rovnako ako tajný turnaj.

O niekoľko mesiacov neskôr sa finálová šestka vráti na odvetný zápas. Tentokrát sa nehrá v klietke, ale v podpalubí lode a zmení sa aj pravidlo: nevyhráva gól číslo 1, ale 100! Je vidieť mnoho gólov na obidvoch stranách, rovnako ako aj zázračná strela Robert Carlosa kopírujúca jeho priamy kop proti Francúzsku. Ako sa dalo očakávať, skóre zápasu je čoskoro 99 ku 99. O pár sekúnd neskôr rozhoduje Figo volejom túto odvetu. Jeho radosť ale netrvala dlho, pretože jeho strela poškodila trup lode, ktorá sa začala potápať a všetci museli doplávať na breh.

Aj keď bola táto reklama navrhnutá kvôli predaju kopačiek, mala hlbší kultúrny dopad. Najpozoruhodnejší bol jej soundtrack, remix Elvisovej sklady Little Less Conversation od holandského DJ-a Junkie XL. Pieseň získala vďaka reklame toľko pozornosti, že sa v 9 krajinách stala číslom 1 v hitparádach. Nike tiež zorganizoval niekoľko reálnych verzií turnaja po celom svete, ktorých sa zúčastnilo viac ako 2 milióny detí.

Nike jednoducho zahviezdilo!

Originálny článok: thesefootballtimes.co

Unikátní projekt, který spojuje celý fotbalový svět na jedno místo, kde mohou všichni členové mezi sebou volně komunikovat, vytvářet vlastní síť kontaktů, poznat zajímavé lidi, sdílet své myšlenky a něco nového se naučit, či dokonce najít si nové působiště.

Peter Chrappan, profesionální fotbalista a BE-PRO uživatel

Vytvoř si nový profil

Jsem členem a zároveň fanouškem projektu BE-PRO.COM od jeho začátku. Za ten čas jsem už vícekrát využil fukce této stránky, takže věřím, že pomůže, nebo zaujme i ostatní lidi z fotbalového prostředí. Líbí se mi myšlenka vytvoření fotbalové komunity, kterou může každý využít jako potřebuje.

Libor Hrdlička, Brankář MFK Karviná a BE-PRO uživatel

Vytvoř si nový profil

Výborný projekt, který spojuje lidi z fotbalového prostředí na jedno místo a kde každý najde přesně to, co potřebuje.

Filip Šebo, bývalý profesionální fotbalista a reprezentant

Vytvoř si nový profil